Horoskopi ditor virgjeresha,astrology com free natal chart,the laws of simplicity pdf - Try Out

23.07.2014

Sistemi riprodhues femeror perbehet nga organet seksuale paresore dhe organet seksuale dytesore. Mitra eshte nje organ zgavror me forme dardhe me permasa rreth 7.5 cm gjatesi dhe 5 cm gjeresi. Dallohet dismenorea primare te e cila shfaqet menstruacioni i pare dhe kryesisht ka karakter funksional nga dismenorea sekondare e cila shfaqet me vone gjate jetes dhe kryesisht eshte pasoje e ndonje semundje tjeter ne legen (pelvis), se shpeshti endometrioza. Simptoma fizike: dhimbje gjoksi, ndjesi fryrjeje, enjtje te fytyres, barkut dhe gishterinjve, shtim ne peshe, dhimbje koke, migrene, ndryshime ne oreks, akne dhe probleme te tjera me lekuren, kapsllek ose diarre, rigiditet muskulor ose te kockave, dhimbje te pergjithshme, sidomos ne shpine, dhimbje barku. Simptoma psikologjike: luhatje te humorit dhe depresion, deshire per te qare, lodhje, pergjumje, tension, irritim, veshtiresi ne perqendrim, ndryshime ne deshirat seksuale, shqetesime me gjumin, agresivitet, humbje e vetekontrollit. Semundjet seksuale transmisive jane¬: HIV, vaginoza bakteriale, kandida, trihomona, herpesi gjenital, gonorea dhe sifilisi. Gjithashtu sekreti mund te jete shume i shtuar te femrat te cilat marrin tableta kontraceptiv ose kane te vendosur spiralen. Kur kemi te bejme me semundjet seksuale transmisive, sekreti vaginal ndryshon, behet me i trashe, ka ere dhe konsistenca ndryshon. Vaginoza bakteriale eshte nje nder infeksionet me te shpeshta te femrat, infeksion i cili percillet me sekret, me ere te rende peshku, dhimbje dhe djegie.
Eshte infeksion qe atakon te dy gjinite, meshkujt dhe femrat, por simptomat me se shpeshti paraqiten te femrat. Te ky lloj i infeksionit paraqiten lytha te vogla ne vulve, vagine, anus ose cerviks (te meshkujt ne penis). Trajtimi behet me antibiotike sa me shpejt qe behet diagnostikimi dhe duhet te trajtohen te dy partneret. Ky infeksion shkaktohet nga organizmat (shume te afert me bakterie) te vegjel te quajtur spirochaet-treponema pallidum. Mund te themi se pothuajse cdo femre i eshte dashur te perballet me cistet, te pakten nje here ne jete, nje shqetesim qe prek kryesisht femrat nga mosha 20 deri ne 40 vjece.
Cistet ne vezore jane te mbushura me leng apo permbajtje gjysme te lengshme qe krijohen ne vezore. Cistet ne vezore krijohen ne procesin e evoluimit dhe quhen ciste funksionale, sepse gjenden ne kuader te funksionit te vezoreve, ndersa ndahen ne ato gjendra dhe luteale. Cistet ne vezore krijohen ne procesin e evoluimit dhe quhen ciste funksionale, sepse gjenden ne kuader te funksionit te vezoreve. Sindroma e vezoreve policistike (PCOS) perfshin nje varg simptomash, fillimisht me nje ndryshim te ndertimit te vezoreve te cilat gjate vizites ultrasonografike japin nje ndertim karakteristik, madhesia e te cilave ndryshon nga madhesia normale e deri ne shume te rritur. Gjate shtatzenesise, per shkak te kontrolleve te ultrazerit, cistet ne vezore shpesh verehen.
Kanceri i qafes se mitres eshte nje nga kanceret me te shpeshta tek femrat dhe takohet sidomos tek femrat rreth moshes 40 vjec. Ne Shqiperi kanceri i qafes se mitres eshte kanceri qe haset me shpesh tek femrat pas kancerit te gjirit.
Shkaktari kryesor i kancerit te qafes se mitres eshte Virusi i papilomes njerezore ose HPV.
Nga momenti i shfaqjes se qelizave jo normale ne qafen e mitres deri ne shfaqjen e plote te kancerit ne qafen e mitres duhen shume vjet, rreth 10 vjet deri ne 20 vjet. Nese PAP Testi tregon nje dyshim apo nje gjendje jo normale, mjeku do t’u kerkoje te perserisni testin pas 6 muajsh apo do t’u kerkoje te kryeni nje ekzaminim te quajtur kolposkopi.
Kanceri i gjirit eshte nje tumor malinj qe zhvillohet nga qelizat e gjirit, dhe eshte nje prej kancereve me te shpeshte qe prek femrat. Menyra jo e shendetshem e jeteses (obeziteti, pirja e duhanit dhe abuzimi me pijet alkoolike). Gjithsesi, nuk duhet te shqetesoheni, edhe nese zbuloni se jeni nje kandidat me rrezik te madh. Mundohuni t‘i ndiqni te gjitha rekomandimet e mesiperme, por serish ju jeni te ekspozuar nga rreziku i prekjes se kesaj semundjeje, ky eshte nje nga disavantazhet e te qenit femer. Semundjet e zemres nuk prekin vetem meshkujt, por jane vraseset me te medha te femrave ne SHBA. Afersisht 40% te te gjitha femrave qe vdesin kane si shkaktar te vdekjes sulmet ne zemer ose semundjet e zemres.
Me gjithe perpjekjet per te edukuar femrat ne lidhje me rrezikun nga keto semundje, 45% e grave amerikane nuk e dine se rreziqet me te medha per shendetin e tyre vijne nga semundjet e zemres dhe sulmet e zemres. Afersisht nje e treta e te gjitha femrave dhe e meshkujve mosherritur ne SHBA vuajne nga ndonje forme e semundjeve kardiovaskulare.
Semundjet kardiovaskulare marrin jeten e nje banori ose banoreje te SHBA-se cdo 35 sekonda. Me shume gra amerikane mbi moshen 25-vjecare vdesin nga semundjet koronare te zemres sesa nga cdo semundje tjeter.
64% e te gjitha grave amerikane qe kane vdekur befasisht nga semundje koronare te zemres, kane vdekur pa pasur simptoma te mehershme. Nderkohe qe numri i grave amerikane qe vdesin nga kanceri eshte 1 ne 30, numri i atyre qe vdesin nga semundjet kardiovaskulare eshte 1 ne 2.6.
Problemet me zemren mund te jene shkaktare kryesore te vdekjeve ne femra dhe meshkuj, por ju nuk keni pse te trembeni duke e pranuar si nje risk tuajin. Nese i beni dalje duhanit, atehere keni ne dore fuqine e madhe te parandalimit nga infarktet.
Presioni i larte i gjakut dhe kolesteroli i larte dobesojne sistemin kardiovaskular, duke perfshire dhe zemren. Kohet e fundit eshte konstatuar se problemet me zemren zene vendin kryesor te semundjeve me te shfaqura ne popullsine shqiptare. Tek femrat me anoreksi dhe ato qe kane humbur shume shpejt peshen e trupit mund te lajmerohen probleme me zemren, me rrezik per jeten, te cilat behen te dukshme gjate ushtrimeve, pohojne ekspertet.
Shenja e pare e semundjes se zemres ne 50 per qind te rasteve vihet re vetem kur zemra pushon se rrahuri. Deshironi te leni pershtypje te shkelqyer ne rrethin tuaj andaj edhe i rritni aftesite e juaja ne situata te caktuara.
Jeni sharmante dhe qesharake para rrethit tuaj, me taktike te mire menduar dini sit e terhiqni interesimin e dikujt.
Pa marre parasysh shpirtin e madh te dikujt apo premtimet e tij, vereni gjera qe shkojne ne rruge te gabuar. Nese ndodheni ne situate te pakendeshme, nuk keni nevoje te jepni arsye te perseritur apo te jepni premtime te nxituara. Mos lejoni qe dikush te shkaterroje shpirtin tuaj garues apo deshiren qe te imponoheni, mendoni mire sepse perparesia eshte ne anen tuaj. Kontrolloni nese dikush eshte duke luajtur me besimin tuaj apo eshte ndonje mosmarreveshje e perbashket afariste. Jeni te mbushur me shpirtin optimist dhe te mbushur me energji kreative, andaj ne pyetjet e ndryshme pergjigjeni me vetebesim dhe humor. E teproni me obligimet qe i veni para bashkepunetoreve, ju presin komente jo te mira dhe mospelqim nga disa.
Nese e keni me te lehte qe harroni te problemet personale atehere pranojeni idene e dikujt per bashkepunim. Veproni pa taktike para rrethit tuaj dhe flisni me teper se duhet rreth qellimeve te juaja, behuni me te kujdesshem me ndonje grup te panjohur, mos lejoni qe te tradhetoheni apo akuzoheni per shkak te deshtimeve kolektive. Ndjeni nevojen te vendosni rend ne rrethin tuaj mirep oate e beni ne nje menyre pretencioze apo ne momentin e gabuar.
For the best WordPress experience, please update your browser or learn how to browse happy! Per kete arsye vendimi me i mire qe mund te marrim eshte te bejme te pamunduren per parandalimin e semundjeve ne trupin tone para se ato te avancojne dhe gjithcka te behet me e veshtire. Mitra perfshin nje shtrese muskulore te lemuar, te jashtme – miometrin – dhe nje shtrese mukoze te specializuar, te brendshme – endometrin. Disa femra vazhdojne te kene gjakderdhje jo te rregullta gjate tremujorit te pare te shtatzenise. Dallojme amenorrene primare, atehere kur fare nuk eshte paraqitur, dhe sekondare, kur menstruacionet ne fillim kane qene te rregullta por me vone jane crregulluar apo kane munguar fare. Te adoleshentet nevojitet nje kohe qe ovulacioni te stabilizohet, e ndonjehere gjakderdhjet edhe ndalen per disa muaj. Ky sindrom paraqitet te 6% e femrave dhe eshte rezultat i asaj qe vezoret formojne sasi te medha te androgjeneve (hormoneve mashkullore) sidomos testosteronit. Kryesisht fjala eshte per dhimbjet ne pjesen e poshtme te barkut dhe ne kryqeza, duke filluar nga dhimbjet e lehta deri te dhembjet me intensitet me te madh, te cilave shpesh i bashkengjitet dhimbja e kokes, vjellja dhe barkqitja. Shume ekspert mendojne qe simptomat e dismenorese jane shkak i shprehive kequshqyese dhe problemeve emocionale te perballueshme. Kjo nenkupton disa procese natyrore te cilat paralajmerohen kah fundi i ciklit menstrual ne miter, intensiteti i te cilit e tejkalohet rendom. Permireson tonusin e mitres, ka efekt antikerpudhor, ndihmon tek rregullimi i menstruacioneve, vendos ekuilibrin hormonal dhe parandalon problemet e menopauzes.
Menyra e perdorimit eshte e njohur ne vendin tone; merren 1-2 luge salep dhe perzihet me nje gote qumesht dhe me pas zihet ne zjarr, embelsohet sipas deshires. Nje luge e madhe nga lulet e kamomilit me nje liter uje te nxehte por jo te vluar, lihet per 5-10 minuta, pastaj filtrohet dhe perdoret.
Menyra me e mire e mbrojtjes nga semundjet transmisive seksuale eshte kondomi, cofte per seks vaginal, oral apo anal. Ka shume produkte te ndryshme te cilat shiten per larje intime, por ato preparate nuk jane te nevojshme, sepse muri i vagines eshte shume i ndjeshem dhe produkte te tilla shkaktojne ndryshime dhe irritim.
Simptomat e ketij infeksioni jane sekreti ngjyre te verdhe ose te gjelber me ere peshku, skuqje, djegieje e vagines. Femra kur ka virus te herpesit gjenital, zhvillohen lezione te ngjashme me herpes labial rreth vagines dhe anusit, atehere kur virusi eshte aktiv. Nese ky infeksion nuk trajtohet mund te shkaktoje semundje inflamatore te pelvikut (PID) dhe infertilitet.
Cisti eshte cilesuar nje shqetesim tipik femeror per arsye anatomike (te gruaja uretra eshte me e shkurter sesa te burri dhe kjo e lehteson daljen e mikrobeve qe jetojne ne zorre dhe ne zonen vaginale) dhe hormonale (vajzat qe nuk kane menstruacione jane me te prirura te preken nga infeksionet e veshkave). Numri i diagnozave te cisteve eshte rritur me zgjerimin e perdorimit te kontrolleve fizikale dhe ultrazerit. Cistet funksionale te shumefishta krijohen si rezultat i rritjes se stimulimit hormonal apo ndjeshmerise se tepert. Duhet te shmangni medoemos, kur perdorni leter higjienike, kalimin nga zona anale ne ate gjenitale per te mos transportuar baktere. Me te rrezikuara jane ato mosha ku mbrojtesit natyrore jane te ulet dhe lehtesisht te prekshem nga sulmi dhe virulenca e mikrobeve. Cistet ne vezore shpesh shkaktojne panik te madh nga frika per tumor, edhe pse shumica prej tyre jane plotesisht te parrezikshme. Paraqitet dhimbje ne stomak dhe ndjenja e pakendshme e presionit ne zorren e trashe, apo fshikez. Ketyre pacienteve u propozohet qe te zvogelojne peshen trupore, gje e cila sjell edhe shume ndryshime te tjera pozitive. Nen kapsulen e vezoreve shfaqen nje varg folikulash te vogla, qe i japin pamjen e qafores me rruaza me madhesi maksimale deri ne 7-8 mm. Paraqitet dhimbje ne stomak dhe ndjejne e pakendshme e presionit ne zorren e trashe, apo fshikez. Cistet e thjeshta kane nje grope dhe nje muri te holle perreth saj dhe tek ato ka shume pak gjasa qe te jene te rrezikshme. Tek paraqitja e cistes tek femrat qe jane ne menopauze eshte e nevojshme te behet CA125 (tumor-shenuesi per miter dhe vezore).
Kurimi i cisteve tek shtatzenat eshte e njejte tek te gjitha femrat: ciste e parrezikshme, vetem percillen dhe kryesisht terhiqen ne menyre spontane.
Kanceri i qafes se mitres eshte i dyti pas kancerit te gjirit, por ka nje vdekshmeri me te larte. Ne Shqiperi rastet me kancer te qafes se mitres kane ardhur duke u rritur, ndersa vdekshmeria prej tij eshte dyfishuar. Ka me shume se 100 tipe virusesh te HPV, por nje pjese prej tyre jane viruse me rrezikshmeri te larte dhe shkaktare te kancerit te qafes se mitres.
Fatmiresisht koha e gjate e zhvillimit te ketij kanceri i jep mundesi cdo femre ta kapi ne kohe ate, nese kontrollohet rregullisht.
Gjate saj shikohet nga afer qafa e mitres, nepermjet nje instrumenti qe vepron si mikroskop por qe quhet kolposkop. Nguliteni ne mendje se lindja e femijes dhe ushqimi me gji jane shume te rendesishme per shendetin e gjirit tuaj.


Edhe pse nuk mund te keni fuqine te ndryshoni disa faktore rrezikues si historia e familjes, mosha dhe raca, ju keni gjithmone ne dore te jetoni me stil.
Por ende nuk beni asnje: Ushtrimet e rregullta fizike te kombinuara me nje jete te organizuar mire, ndihmojne ne arritjen e nje peshe trupore normale dhe reduktojne mjaft goditjet ne zemer. Nuk eshte i paket numri i pacienteve drejtuar qendrave spitalore per te diagnostikuar dhe kuruar problemet me zemren. Dihet se tek femrat e semura nga anoreksia paraqiten probleme ne zemer, tek te cilat paraqiten te rrahura te pakta ne zemer dhe demtim te muskulit te zemres. Megjithate nje analize e thjeshte e gjakut mund te shpetoje jeten e shume njerezve te rrezikuar nga ataku kardiak.
Megjithate , dikush me simpati vlereson stilin e juaj te te shprehurit dhe poziten ne skenen afariste. Ju pelqen te veproni si nje profesionist i vertete qe mban gjerat ne dore dhe nen kontroll te rrepte dhe me sy te hapur. Nuk mund te ndikoni ne rrethana te ndryshme ne skenen afariste dhe te veproni me nervoze ne raport me bashkepunetoret.
E keni veshtire te pranoni humbjen tuaj dhe pafuqine, posaqerisht para personit qe ka agjende te fshehur. Qe te ruani interesat e juaja afariste, eshte e domosdoshme qe te sherbeheni edhe me pak dinakeri. Nuk keni nevoje te vajtoni per mundesite e humbura, koleget e aferm nuk do te lejojne qe te vuani per shkak te ca interesave te imeta.
Jeni te nderuar nga komplimentet e te tjereve dhe me faktin se emir juaj ndodhet ne “listen e famshme”. Angazhimi i metutjeshem do ju mbaje larg disa “temave sensitive” mirepo gjithcka e ka cmimin e vet apo kufirin. Sillni perfundimin ne baze te pershtypjes personale, ndersa humbni kohe kur mendoni takimin me nje person qe eshte jashte perimetrit tuaj emocional.
Materialet dhe informacionet ne kete portal nuk mund te kopjohen, te shtypen, ose te perdoren per qellime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Besimi ne astrologji dhe ne horoskope eshte ne kundershtim te qarte me tekstin dhe shpirtin e Islamit. Megjithate, jo gjithcka varet ne doren tone, per kete arsye na nevojiten keshilla per kurimin apo nese eshte e mundur per sherimin e plote te semundjes.
Organet e tjera jane dy oviduktet apo tubat e Falopit qe gjenden nje ne te majte dhe nje ne te djathte te mitres, dhe lidhin ketet te fundit me vezoret.
Funksioni kryesor i mitres eshte qe te siguroje fiksimin dhe rritjen e qelizes veze ze pllenuar dhe ushqyerjen dhe zhvillimin e embrionit. Megjithate, vlen te permendet se rreth 5% e femrave te shendosha kane gjakderdhje me te shkurte se 4 dite, dhe 5% me gjate se 8 dite. Gjakderdhjet e tilla mund te jene kercenim i deshtimit (abortit), prandaj duhet patjeter t’i drejtohen mjekut.
Cdo here qe menstruacionet mungojne, duhet vertetuar a behet fjale per shtatzeni apo jo, edhe pse secila situate me stres, madje edhe brenga per shtatzeni, mund te ndikoj ne mungesen e gjakderdhjes.. Formimi i rritur i androgjeneve sjelle deri te koncentrimi i larte i HL (hormonit luteinizues) dhe koncentrim te zvogluar HFS (hormonit folikulostimulues), prandaj folikulet nuk mund te prodhojne veze te pjekur. Sindromi Turner eshte crregullim i rralle gjenetik te i cili mungon kromozomi x, prandaj nuk zhvillohen vezoret funksionale.
Per shkak te lodhjes se funksionit te trupit te verdhe dhe renies fiziologjike te nivelit te hormoneve te trupit te verdhe nga fundi i ciklit menstrual, vjen deri te tkurrja e eneve te gjakut dhe iskemise se mukozes se mitres.
Sekreti vaginal normal ka ngjyre te bardhe, por behet i verdhe dhe me nje ere shume te lehte kur ka kontakt me ajrin per arsye te intereakcionit kemikal te quajtur oksidimi. Zakonisht paraqitet te ato femra te cilat marrin tableta kontraceptive, antibiotike ose asteroide, si dhe gjate shtatzenise; poashtu edhe te femrat me semundje te sheqerit.
Mund te paraqiten lezione te vetme apo grupe te cilat jane te dhimbshme dhe zgjasin disa jave. Shpeshhere mund te infektoheni nga ky virus, por nuk paraqiten lythat dhe nuk e dime a jemi te infektuar nga ky virus apo jo.
Te disa femra shkakton sekret te shtuar, djegie gjate urinimit, dhimbje ne fund te barkut, temperature, dhimbje gjate marredhenies seksuale si dhe gjakderdhje jo normale.
Infeksioni lokalizohet ne hyrje te vagines dhe retres, me paraqitjen e ulcerave te vogla te quajtura chancre. Ndryshe nga infeksionet e tjera eshte e thjeshte te ekzaminohet, sepse simptomat jane precize dhe te njejta per te gjitha femrat: dhimbje kur urinojne, duket sikur u rendon dicka ne pjesen fundore te barkut dhe dhembje trupi. P.sh paraqiten gjate procesit te kurimit te jopjellorise kur vezoret stimulohen me ilace te caktuara. Per shembull te vajzat e vogla mungojne ende mbrojtesit e epitelit te siperfaqes se vagines dhe veshkave.
Cistet mund te paraqiten ne cilendo moshe, por me se shpeshti jane ne periudhen e riprodhimit dhe jane te rralla pas menopauzes.
Po ashtu, paraqitet edhe crregullimi i ciklit menstrual, si dhe ndjenja e fryrjes dhe crregullime ne tretje.
Zvogelimi i peshes trupore vetem per 5 per qind, mundet qe serish te rivendose funksionin e vezoreve gjeresisht ciklet menstruale te shoqeruara me ovulacion. Kjo sindrome eshte pershkruar ne vitin 1905, nga ana e Stein-it dhe Leventhal-it si nje grumbull simptomash: amenore (mungese e menstruacioneve), shtim i peshes- majmeri dhe vezore policistike.
Cistet komplekse kane disa pjese, trashja e murit, ndarje dhe crregullim ne permbajtjen e cistes.
Cistet e tjera qe jane aty me shume se gjashte muaj dhe jane te madhesise mes 5 dhe 10 centimetra, apo ato qe jane shenja te dyshimta se jane te rrezikshme, duhet te hiqen ne menyre kirurgjikale. Kanceri i qafes se mitres ndodh kur qelizat e qafes se mitres fillojne te rriten ne menyre jo normale dhe te pakontrolluar. Ne pjesen me te madhe te rasteve, kanceri i qafes se mitres kapet ne faza shume te avancuara. Gjithashtu mjeku mund te marre nje material te vogel nga indet e qafes se mitres per t’i ekzaminuar ne laborator. Shmangni demtimet ne zemer, duke lene duhanin, beni ushtrime rregullisht dhe hani ushqime te shendetshme. Cigaret me perqindje nikotine te ulet, jane njesoj rrezikues si per ata qe nuk e pine duhanin por e marrin ne ambientin ku pihet nga te tjeret. Ato ndihmojne reduktimin e presionit te larte te gjakut, kolesterolit te larte dhe diabetit. 25 kg me shume se normalja eshte pesha qe ia vlen te shqetesohesh pasi mund te jesh ne risk. Nuk jane te pakta rastet e vdekjeve nga ataku kardiak tek pacientet qe kane probleme me zemren. Aspekt shume i rendesishem ky, qe tregon shendet shume te mire dhe ul rrezikun e infarktit. Pervec kesaj, shkencetaret besojne se vdekja e menjehershme ne rastin e te semureve nga anoreksia kryesisht eshte rezultat i problemeve ne zemer.
Analiza e gjakut quhet CRP ose Proteina Reaktive C, e cila mund te zbuloje mjaft heret problemet ne venat e gjakut duke krijuar keshtu mundesi per kurim te suksesshem.
Ne jeten tuaj intime me teper ju pengon euforia e partnerit te cilen e vereni ne cdo gjest, sesa terheqja emocionale dhe pasiguria qe ju percjell.
Para personi te dashur mundoheni te jeni me misterioz, mirepo nuk arrini te fshihni disponimin e mire apo emocionet qe i ngulfatni. Gjerat qe sipas jush duken interesante dhe te pelqyeshme partneri i sheh me nje doze mosbesimi dhe ka qendrime te ndryshme. Mosmarreveshjet qe ju presin ne jeten intime nuk jane te parendesishme mirepo nuk jane aq serioze sat e duhet te perseriten shpesh, mos lejoni qe mosmarreveshjet e fundit te kulminojne. Nuk keni nevoje te frikesoheni nga e verteta apo te shuani deshirat emotive ne shoqerine e partnerit. Ju pengon ndjenja e monotonise qe shte prezente edhe ne lidhjen tuaj, sikur te jeni papritmas e neglizhuar ne planet e dikujt. Cdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje te te drejtave te autorit dhe te prones intelektuale dhe si i tille sanksionohet me dispozitat ligjore ne fuqi. Ne te vertete, ai qe i hulumton keto shtigje eshte shpirti i zbrazet, i cili nuk e ka shijuar imanin [besimin] e vertete. Perfaqeson edhe nje rrugekalimi te spermatozoideve qe tentojne te arrijne vezen qe duhet pllenuar. Femrat me peshe me te vogel sidomos ato qe konsumojne duhanin gjakderdhin me shume, ndersa ato qe merren me sport, me pak. Femren te e cila menstruacionet nuk jane paraqitur deri ne moshen 16 vjecare duhet derguar te mjeku si dyshim ne amenorrene primare. Problemet me gjendren tiroide, qofte si pasoje e prodhimit te rritur (hipertiroidizmi) apo te zvogeluar (hipotiroidizmi) mund ta nderprejne ciklin.
Kjo eshte e percjelle me lirimin e panumert te sasise se prostaglandineve te tipit alfa, bartesit kimik te porosive, te cilat shkaktojne kontraksione te forta. Sasia e sekretit vaginal eshte me e shtuar ne kohen e ovulacionit dhe disa dite para menstruacioneve. Te meshkujt, shkakton simptome te cystitit, sekret nga organi gjenital i mashkullit, djegie gjate urinimit, skuqje si dhe enjtje e testiseve, por mund te mos kene fare simptome. Paraqitet me ndryshime ne sekretin vaginal, me ngjyre te bardhe ne te verdhe, dhimbje ne fund te barkut, djegie gjate urinimit si dhe simptome te infeksionit rektal (zorres se trashe), kruarje, skuqje, gjakderdhje dhe dhimbje te zorres se trashe.
Simtomat jane te shumta dhe eshte shume veshtire te diagnostikohet nese nuk behet testi serologjik.
Ndonjehere urina mund te permbaje ndonje pike gjak dhe nevoja per te dale ne banje mund te jete e papritur dhe shume e shpeshte. Kur gjendra shperthen behet nje trup i verdhe, i cili eshte i madhesise prek 1.2 deri ne 2 cm kur eshte e pjekur dhe ka mes ciste.
Keshtu, nese nuk rregullohet doza e duhur dhe vjen deri te stimulimi i tepert, atehere krijohet ciste. Kryesisht ato qe preken jane femrat me nje aktivitet seksual intensiv (te pakten tri marredhenie ne jave).
Lahuni shume here ne dite, por mos perdorni detergjente intime, sepse keto te fundit mund ta ndryshojne pehazhin dhe ulin mbrojtjen e organizmit. Te moshat e rritura, infeksionet vaginale luajne nje rol shume te rendesishem, sidomos kur nje femer ka shume partnere dhe kryen marredhenie seksuale te pambrojtura. Per sa i perket diagnostikimit te cisteve, se pari, duhet te behet ultrazeri, i cili tregon karakteristikat morfologjike te cistit. Pesha trupore normale ne te njejten kohe do te thote edhe me pak probleme me rritje te kolesterolit, lipideve dhe insulines. Sindroma e vezoreve policistike shfaqet ne rreth 3 per qind te adoleshenteve dhe femrave te rritura. Cistet qe jane paraqitur qysh moti dhe pas gjashte muajsh terapie ende qendrojne, ndersa jane me te medha se 5 deri 10 centimetra, duhet te hiqen ne menyre kirurgjike. Cdo vit rreth 500000 gra ne bote preken nga kanceri i qafes se mitres dhe gjysma e tyre vdesin nga kjo semundje. Kardiologet rekomandojne 30-60 minuta aktivitet fizik, nje mesatare kjo e aktivitetit mendor ditor ose javor ne pune. Frutat dhe perimet jane parandaluesit kryesore jo vetem te semundjeve te zemres por edhe te kancerit, shprehet kardiologet. Por llogaritja e peshes nuk eshte ideale krahasuar me gjatesine trupore, pasi shume meshkuj kane nje peshe mbi normalen si pasoje e muskujve te zhvilluar, por nuk kemi te bejme me rrezik nga goditjet ne zemer.
Me te prekur jane te moshuarit, por nuk jane te rralla rastet kur edhe persona ne moshe te re paraqiten me probleme te tilla. Nje grup shkencetaresh kane studiuar punen e zemres tek 36 vajza me moshe prej 11 deri 18 vjet, te cilat trajtoheshin ne spital per shkak mosushqyerjes, te shkaktuara nga anoreksia.
Shkencetaret besojne se prekja e arterieve te zemres eshte shkaktari nxites i shume goditjeve ne zemer. Nuk keni arsye te terhiqeni ne boten tuaj te heshtjes apo te shmangeni nga kenaqesia personale. Ne thelb, keto rruge paraqesin nje orvatje te kote per t’i ikur Kadrit [fatit] – besimi injorant se nese e dine se cfare i pret te nesermen, ata mund te pergatiten qe sot, ne menyre qe t’i shmangen se keqes dhe ta sigurojne te miren.
Kete jave suplementi ben fjale per shendetin e femres, per kistin ne vezore, kancerin ne gji, menopauza e deri tek zemra. Jane te ndertuar nga shtresa muskuli te lemuar dhe epiteli me qerpike, qe lejon levizjet peristaltike te nevojshme per avancimin e oociteve dhe te qelizes (qelizave) spermatike. Funksion kryesor i vezoreve eshte te prodhojne oocite, nga te cilet do te zhvillohen qelizat veze.


Perafersisht cikli zgjate 33 dite tek fermat me te reja se 21 vjet dhe, 26 dite tek 40-vjecaret.
Pas ketij intervali menstruacionet zakonisht rikthehen dhe femra prape eshte fertile (mund te mbetet shtatzene). Ciklet e rralla dhe jo te rregullta (oligomenorreja) jane mjaft te shpeshta ne pubertetin e hershem dhe nuk jane per tu shqetesuar. Sindroma Cushing (crregullim i gjendres mbiveshkore), poashtu mund te shkaktoje amenorrene.
Me fjale te tjera kontrakcionet e mitres paraqiten permes vendeve ‘bashkengjitese’ ne siperfaqen e holle te fijeve nervore vegjetative te cilat e mbeshtjellin dhe jane stimuluese ne aspektin psikologjik dhe hormonal.
Diagnostikimi behet me marrjen e strishos nga cerviksi te meshkujt, nga retra, si dhe behet analize te gjakut dhe urines. Sherimi i sifilisit behet sipas trajtimit me te vjeter dhe ende shume efektiv me antibiotike-peniciline.
Pra, jane te gjitha shqetesime, qe i detyrohen nje infeksioni te veshkave shkaktuar nga disa baktere, te cilat jetojne ne brendesi te trupit te njeriut, pa dhene probleme, por qe kur prekin veshkat i pezmatojne. Nese nuk ndodh pllenimi, ajo zvogelohet dhe zhduket, ndersa ne rast te pllenimit se pari rritet dhe pastaj zvogelohet gjate shtatzenesise.
Ndonjehere bakteret e zorreve mund te jene te pranishme ne zonen gjenitale dhe gjate nje marredhenieje mund te infektojne rruget urinare.
Cistet e thjeshta kane nje grope dhe nje mur te holle perreth saj dhe tek ato ka shume pak gjasa qe te jene te rrezikshme.
Se bashku me humbjen e peshes, me rendesi eshte edhe aktiviteti fizik, mospirja e duhanit, alkoolit, dhe ne pergjithesi regjim i rregullt jetese. Pas kontrollit te pare, mundeni lirisht te beni ultrazerin trans-vagjinal, i cili ne detaje tregon strukturen e mitres, ndersa ultrazeri trans-vagjinal eshte zgjidhje edhe me e mire, sepse tregon masa te medha dhe mundeson kontrollin e strukture ne gropen e stomakut (veshkat, melcine, lengjet e lira). Infeksioni nga HPV eshte me i zakonshem ne grupmoshat e reja te cilat jane seksualisht aktive. Biopsia eshte e vetmja menyre e sigurt per te percaktuar nese qelizat jo normale kane lidhje me kancerin. Dhe kujtohuni qe ketu perfshihen edhe shetitjet ne lulishte, me qenin, hipja-zbritja e shkalleve, etj.
Reduktimi i peshes trupore eshte perfitues sado i vogel qofte pasi ul ne 10 per qind rrezikun nga ataku. Vetem nje ne kater persona te rrezikuar me atak kardiak arrin te kurohet brenda nje ore pasi eshte shqetesuar. Studimi, i udhehequr nga Instituti “Karolinska” ne Stokholm, ka pasur subjekte 120 gra nen 75 vjec, te mbijetuara nga te nje infarkt ose bllokim venash. Keto femra paraqiteshin me probleme serioze me funksionin dhe shpeshtesine e rrahjeve te zemres.
Kjo eshte edhe arsyeja qe nje nivel i larte i Proteines reaktive C mund te jete vdekjeprures, edhe kur niveli i kolesterolit eshte i ulet. Shendeti i femres, ndryshe nga i mashkullit, eshte i kercenuar nga nje numer me i madh semundjesh. Vezoret kane edhe nje funksion endokrin: ato prodhojne hormone si estrogjeni dhe progesteroni. Menopauza eshte nderprerja e menstruacioneve e cila zakonisht shfaqet diku rreth moshes 51 vjecare, ndersa tek femrat qe konsumojne duhanin edhe me heret. Shkaktari tjeter i dhembjeve nenkupton semundjet organike, si shkaktar te paraqitjes se dhembjeve mujore.
Te shtatzenat ky infeksion mund te shkaktoje lindje parakohe, prandaj trajtimi eshte shume i domosdoshem. Eshte shume i rrezikshem te shtatzenat, sepse shkakton pelcitje te parakohshme te cipave te lengut amnial si dhe lindje para kohe. Zakonisht tipi 2 (HSV2) shkakton herpesin gjenital, ndersa tipi 1 shkakton herpesin rreth gojes. Ne rast te mostrajtimit te sifilisit mund te demtoje zemren, aorten, trurin, syte dhe eshtrat.
Kur nje femer ndien dhimbje te forta ne fund te barkut, gjeja e pare qe duhet te beje, eshte t‘i drejtohet doktorit personal, i cili me pas e keshillon te kryeje disa lloje analizash. Ne kete rast, keshilla e duhur eshte te nderroheni cdo dy ore, edhe nese nuk keni shume fluks. Te grate ne menopauze mungojne serish mbrojtesit e epitelit te siperfaqes se vagines dhe veshkave, keshtu qe bakteret mund te jene te pranishme ne pjesen e poshtme te organit gjenital.
Cistet komplekse kane disa pjese, trashja e murit, ndarje dhe crregullim ne permbajtjen e cistit. Ne kuader te mjekimit te sterilitetit (shterpesise), problemi kryesor jane ciklet anovulatore.
Shpesh diagnostikohet te femrat e reja, fillimisht per shkak te cikleve menstruale te parregullta gjate pubertetit, qe behen shkak per paraqitjen e hiperandrogjenemise (shtim i nivelit te hormoneve seksuale mashkullore”androgjeneve), ne moshen para pubertetit. Ju keshillohet testim i rregullt jo vetem te rriturve por edhe femijeve Semundjet e zemres ka raste qe shmangen. Keta jane ata te semure me semundje zemre te cilet jane prezantuar nga mjeket kardiologe ne kursin e fundit te kongresit te mbajtur per trajtimin e semundjeve te zemres.
Sikur ta dija gajbin [te fshehten], do te siguroja per vete pasuri me bollek, dhe kurrfare e keqe s’do te me ndodhte.
Vagina eshte e veshur (se brendshmi) me lekure te modifikuar, qe eshte nje epitel luspor (luspak) qe shfaq ndryshime ciklike.
Femrat qe konsumojne alkool rregullisht i kane ciklet me te shkurta, ndersa femrat me peshe me te vogel dhe ato qe merren me sport, me te gjata. Ndonjehere gjakderdhja mund te mungoje fare, ndersa ne muajin e ardhshem te jete me e madhe, qe me siguri eshte pasoje e mungeses se ovulimit ne ciklin paraprak.
Shkaktaret me te shpeshte organik jane endometrioza, polipi i mitres, mioma, malformacionet e saja, disa rritje tumorale ne pelvisin e vogel. Diagnostifikimi behet me teste laboratorike te sekretit vaginal, ndersa te meshkujt, leng nga uretra. Menyra me e thjesht eshte aplikimi i kremit te quajtur podphillin i cili duhet te aplikohet disa here dhe duhet disa dite te largohen krejtesisht. Natyrisht qe analiza me e rendesishme eshte urinokultura, e cila sherben per te kuptuar se cfare ka shkaktuar infeksioni dhe cilat ilace antibakteriale duhen perdorur per te luftuar infeksionin.
Edhe femrat qe vuajne nga kapslleku kronik, preken me shpejt nga infeksioni i rrugeve urinare. Per kete qellim duhet te behet stimulimi i ovulacionit, shpesh i shoqeruar me frenim te aktivitetit te hipofizes dhe marredhenie seksuale ne kohe te caktuar. Niveli i ngritur i testosteronit vepron ne gjendrat dhjamore duke shkaktuar shfaqjen e seborese (krunde ne floke) pucrrave-akne sidomos ne fytyre. Lajm i mire: Nuk ka problem sa vite keni qene duhanpires i rregullt, ju keni kohe per te fituar. Ndiqni keshillat per nje stil jete te kenaqshem, mos e komplikoni jeten dhe asnjehere mos u ndjeni te vetehumbur.
Ndersa vera, e cila ka nje efekt relaksues mbi sistemin nervor, i mundeson zemres “ta marre me qetesi” punen e saj. Edhe pas informacionit te marre ende kemi dilema se cfare eshte ky kancer, kur na rrezikohet seriozisht jeta prej tij dhe mbi te gjitha, si mund te mbrohemi.
Brengosese eshte nese ciklet zgjasin me pak se 21 dite, dhe gjakderdhjet me gjate se 8-10 dite ose, ciklet dukshem ndryshojne gjate disa muajve. Ne rast se simptomat riperseriten do te jete e nevojshme t‘i nenshtroheni nje ekografie te aparatit urinar ose nje urografie per te kuptuar nese zanafilla e problemit duhet te kerkohet te nje shkaktar tjeter, si pielonefriti, nje infeksion qe prek pjesen e siperme te aparatit urinar. Keshtu, bakteret e pranishme per nje kohe te gjate ne zorre, mund te shkaktojne djegie dhe inflamacion ne rruget urinare.
Cdo muaj, vezoret normale krijojne ciste te vogla qe quhen gjendra Graf, nga te cilat njera ne mesin e cikleve eshte dominues dhe arrin madhesine deri ne 2.4 cm dhe nga ai leshohen qeliza te pjekura vezore gjate evoluimit. Pas kontrollit te pare, mundeni lirisht te beni ultrazerin trans-vaginal, i cili ne detaje tregon strukturen e mitres, ndersa ultrazeri trans-vaginal eshte zgjidhje edhe me e mire, sepse tregon masa te medha dhe mundeson kontrollin e strukture ne gropen e stomakut (veshkat, melcine, lengjet e lira). Testosteroni, me veprimin ne folikulen e qimeve, nxit shfaqjen e qimeve (hiruzitizem) te tipit mashkullor, ndersa qimet e kokes hollohen, dobesohen dhe fillojne e bien duke imituar renie te flokut te tipit mashkullor (tullac). Ka mundesi qe keto efekte lidhen me faktin se kush pi vere ben nje gjume me te qete, duke i lejuar zemren te punoje me qete. Pra, unazat, zinxhiret, etj., qe kane shenja te Zodiakut1 ne to s’duhet te mbarten, edhe nese nuk keni besim ne to. Per diagnostikimin e ketij infeksion behet marrja e strishos nga lezioni per ekzaminim ne laborator.
Problemet e tjera qe lidhen me anovulacionin jane gjakderdhjet e crregullta menstruale, vonesa e menstruacioneve (amenorreja), e cila mund te mjekohet me dhenien e terapise me gestagjene ose kontraceptive orale dhe niveli i larte i testosteronit, i cili mjekohet me dhenien e barnave antiandrogjenik. Ato jane pjese e nje sistemi te fabrikuar i cili propagon kufer dhe i duhet dhene fund krejtesisht.
Organet gjenitale te femres njihen si vulva; perfshihen klitorin qe perputhet me penisin tek mashkulli, dhe perbehet kryesisht nga ind ngrehes (tendoses, erektues). Por shfaqja e cisteve mund te varet edhe nga faktore te tjere, me te zakonshmet jane ekspozimi ndaj te ftohtit, stresi, crregullimet menstruale, alergjite, mosushqyerja, si dhe shqetesimet psikosomatike.
Tek paraqitja e cisteve tek femrat qe jane ne menopauze eshte e nevojshme te behet CA125 (tumor-shenuesi per miter dhe vezore). Per kete qellim ne rend te pare aplikohet bari ciproteronacetat (ose Diane 3 5; Androcur), i cili pershkruhet ne baze te skemave te caktuara gjeresisht, skema e kundert e Kauffmann-it ose skema sipas Hammerstein-it. Asnje musliman s’duhet te tentoje qe ta qelloje shenjen e tij, e as qe ai ose ajo duhet te lexojne rubrikat e horoskopit ne gazeta apo te degjoje leximin e tyre. Te gjitha keto e shume te tjera do t’i gjeni ne suplementin e kesaj fundjave ne gazeten “Tirana Observer”. Pra, ne rast cistiti, por edhe higjiene dietetike korrekte eshte shume e rendesishme te konsumoni 1,5 litra uje ne dite.
Pervec ketyre barnave edhe pse me nje perqindje me te vogel te inhibimit te receptoreve androgjenik, mund te perdoret klormadinonacetati (Belara, Neo-Eunomin) dhe dienogest (Valette). Dhe, cilido musliman qe lejon parashikimin astrologjik per te percaktuar punen e tij, duhet te kerkoje falje prej Allahut dhe ta perterije Islamin e tij.Jo vetem qe praktikimi i astrologjise eshte haram, por gjithashtu edhe vizitimi dhe degjimi i nje astrologu, blerja e librave mbi astrologjine apo leximi i horoskopit personal po ashtu jane te ndaluara. Meshkujt trajtohen nese kane ataqe te infeksionit, dmth., paraqitje te lezioneve, por kjo mund te perseritet edhe pas sherimit. Cistet qe jane paraqitur qe heret dhe pas gjashte muajsh terapie ende qendrojne, ndersa jane me te medha se 5 deri 10 centimetra, duhet te hiqen ne menyre kirurgjike. Nese shfaqen probleme te theksuara metabolike si rezistenca periferike ne insuline dhe hiperinsulinemia qe eshte edhe shkak i problemit me kolesterol dhe lipide si dhe nje varg problemesh te tjera metabolike dhe endokrinologjike qe se bashku cojne drejt shfaqjes se semundjes se sheqerit e cila haset ne rreth 80″90 per qind te rasteve me sindromen e vezoreve polikistike te pamjekuara, perdoret metoformina (Glucophage). Meqe astrologjia kryesisht perdoret per parashikimin e se ardhmes, ata qe e praktikojne ate konsiderohen fatthenes [falltare]. Per shembull paraqiten gjate procesit te kurimit te jo-pjellorise kur vezoret stimulohen me ilace te caktuara.
Sindromi i vezoreve policistike mund te trajtohet edhe me rruge kirurgjike (laparoskopi ose laparotomi), e njohur si resekcioni i vezoreve ne forme pyke, qellimi kryesor i se ciles eshte te zvogelohet vellimi i vezoreve te rritur dhe ne kete menyre edhe uljen e prodhimit te shtuar te hormoneve seksuale mashkullore. 1211, nr.5440] Denimi ne kete hadith eshte thjesht vetem per avitje dhe te berit pyetje astrologut, edhe nese personi dyshon lidhur me vertetesine e thenies se tij. Kurimi i cisteve tek shtatzenat eshte i njejte tek te gjitha femrat: cistet e parrezikshme, vetem percillen dhe kryesisht terhiqen ne menyre spontane. Nese personi dyshon ne vertetesine apo falsitetin e informates astrologjike, ai dyshon nese te tjeret e dine te fshehten dhe te ardhmen krahas Allahut. Ai pohon se personalitetet e njerezve jane te percaktuara nga yjet, dhe se veprat dhe ngjarjet e tyre te ardhshme jane te shkruara ne yje. Fatthenesi i rendomte pohon se formimi i gjetheve te cajit [apo kafja] ne filxhan, apo vijat ne pellembe i tregojne atij gjene e njejte. Ne te dy rastet individet pohojne aftesi ne leximin e diturise se fshehte te formimit fizik te objekteve te krijuara.1. Astronomi: Brezi i sferes qiellore qe shtrihet gati 8? ne secilen ane te ekliptikes qe paraqet shtegun e planeteve kryesore, henes, dhe diellit.
Ne Astrologji, ky brez ndahet ne 12 pjese te barabarta te quajtura shenjat, secila nga 30? e gjere, qe mbart emrin e konstalacionit per te cilin ka qene emeruar fillimisht, por me te cilin me nuk perkon per shkak te saktesise se ekuinoksit.



Chaldean numerology number 7
White pages australia home
Phone number for the irs with a live person
Read book online for free mockingjay

Categories: Numerology Calculator Name And Date Of Birth



Comments to «Horoskopi ditor virgjeresha»

  1. Examples of this in the case studies in the BIRTH MIX a harmonious set of planetary patterns.
  2. That each one issues fascinating to learn.
  3. That downside exists now make use of the number zero half of the truth.
  4. Numerology Calculator For Life Path and instructed horoskopi ditor virgjeresha me to help life in order, transfer into an eight house.
  5. You may need agreeable appearance that is inviting form, constructive, and optimistic.