Nyc subway grand central to union square,lionel ez track z425,nyc subway map app best ui,thomas the tank engine.com.au - PDF Books

admin 25.02.2014

Major Attractions and Locations:World Trade Center Site, Wall Street, New York Stock Exchange, City Hall, South Street Seaport, Staten Island Ferry Terminal, Battery Park, Ellis Island & Statue of Liberty Ferry, New York University, Greenwich Village, Brooklyn Bridge, Soho, Tribeca, Washington Square, Chelsea, Holland Tunnel, Lincoln Center, Javits Convention Center, NYU Medical Center, Madison Square Garden, Penn Station, Grand Central Station, NYC Public Library, Empire State Building, U.
Lower Manhattan, Greenwich Village, Chelsea mapLower Manhattan mapLower Manhattan, City Hall, World Trade Ctr. MANHATTAN NYC : Nje numer shtetesh ne Bregdetin Lindore te Oqeanit Atlantik ne Shtetet e Bashkuara, prej dite se diele, kane shpallur Gjendjen e Jashtezakonshme, dhe jane duke u pergatitur ne pritje te uraganit Sandy, qe ka filluar te afrohet me nje ere te forte dhe shi te denduar, disa shteteve per rreth bregut veri-lindore. Uragani sipas metereologve parashikohet qe te jete nje nga me te rendit ne historine e ketyre fenomeneve natyrore ne kete pjese te SHBA, dhe pasojat e tij do te jene shkaterrimtare, sipas tyre. Uragani Sandy eshte vendosur sipas metereologve te jete stuhia me e madhe ndonjehere qe ka goditur Shtetet e Bashkuara.
Qyteti i 12 milion banoreve New York-u, sipas tyre, eshte nje prej qyteteve bregdetare, dhe ishulli i Atlantikut, i cili thuhet rrezikon me shume, nga goditja e Uraganit Sandy. Megjithate, autoritetet shteterore, dhe lokale kane marre nje sere masash, ne pritje te uraganit, nderkohe qe pervec se linjave te transportit urban dhe ato interurban(autobusve) trenave te udhetarve dhe metrove, qindra fluturime per hyrje dhe dalje nga New Yorku dhe New jersey jane anuluar. Mbasi, parashikuesit e motit thone se Uragani Sandy rrezikon jeten e njerezve, ndersa pritet te shkaktoje permbytje te shumta, ne zonat e ulta.
Me 13 shkurt te vitit 2013, stacioni i njohur GrandCentral Station, behet gati te festoje njeqind vjetorin e tij si nje nga stacionet e trenit te transportit te udhetarve historik, ne qytetin e New Yorkut dhe SHBA.


Nderkohe, me afrimin e urganit Sandy, kjo eshte hera e dyte ne historin e ketij stacioni 100 vjecare, qe ai i ka te mbyllura te gjitha dyert, dhe as edhe nje tren ne metron e sherbimit te udhetareve nuk levize me qysh mbreme ne darke. Hera e pare kur ky stacion gjigand me nje bukuri artitekturore te mahniteshme ishte per te, ndaj uraganit Irene ne 27 gusht 2011, dhe atehere,ne banoret e New Yorkut, pame nje terminali kryesore i qyteti Grand Central Station, ishte boshatisur ne meste dites! Ky treminali Grand Central Station, ka qene nje stacion i shkaterruar, dhe gjate viteve ai eshte rikonstruruar, disa here per te u bere i pari terminal me linjat e reja per trenat elektrik, ne SHBA. Grand Central Terminal po peson edhe nje zgjerim tjeter me i madhi gjate ketyre 100 vjeteve. Mbasi aktualisht, ky terminal me i madh ne bote, qe ka sherbyer per te udhetuar me trenat qe drejtoheshin drejt veirut te SHBA, ne linjen e quajtur Metro-North do te kene direkt lidhje me pjesen jugore te hekurudhes e cila quhet Long IslandRail Road, dhe mund te perfundoi aty nga viti 2016. Eshte plotesisht e mundshme qe i bursat te mbeten te mbyllura edhe diten e marte, thone autoritetet njujorkeze dhe shtabi i emrgjences qe drejtohet nga kryeqeveritari i New Yorkut, Andrew Cuomo dhe kryetari i Bashkise se qytetit Michael Bloomberg .
Mbyllja do te kete te beje vetem me tregtimet qe kerkojne pranine e drejtperdrejte te tregtareve (traders) ne ndertesen e burses, ndersa tregtimet elektronike do te vazhdojne si zakonisht, pa asnje ndryshim -online. The MTA has posted several pictures showing subway stations and Grand Central totally abandoned ahead of Hurricane Sandy. Sandbags are piled in front of the entrance to 2 Broadway, the headquarters for MTA New York City Transit, MTA Bridges and Tunnels and MTA Capital Construction.


Grand Central after the last Metro-North trains left and the MTA police secured the station—all part of the agency’s systemwide shutdown today.
Demi qe mund te shkaktoje Uragani Sandy mund te shkjoje deri mbi 1 miliarde dollare, sipas vleres te demit ne baze te parashikimeve te metereologeve.
Tani jane duke u germuar dy Tunelet ne menyre, qe te lidhet edhe me pjesen jugore te hekurudhes e cila quhet Long IslandRail Road. The MTA has closed the terminal, and all commuter rail, subway, and bus service has been suspended. Metro-North Railroad took the opportunity to scrub the floors of the lower level dining concourse. The previous systemwide suspension of service took place in August 2011 for Tropical Storm Irene.Model train exhibition dublin 02
Train sets for sale ebay review
 • KAYFU, 25.02.2014 at 21:49:10
  Right control method, primarily based on your them with a much more.
 • ELIK_WEB, 25.02.2014 at 15:30:33
  And the new searching for the.
 • Delfin, 25.02.2014 at 17:13:51
  Brightly colored KidKraft wooden train table best for huge investment.
 • Sevka, 25.02.2014 at 21:28:42
  Stock at our shop and will order as I said prior to this is quite the HO scale.
 • Reg1stoR, 25.02.2014 at 13:14:55
  That I was shocked at how nice they have and the sideline.